CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Türkiye’deki ABD Vatandaşları İçin Vergi Süreci

Amerika Birleşik Devletleri yasaları gereğince yurtdışında yaşayan ABD vatandaşlarının ve yeşil kart sahiplerinin her yıl gelirleri üzerinden vergi beyanında bulunmaları gerekiyor. Türkiye’ye kesin dönüş yapmış olmak ve Türkiye Devlet kurumlarına vergi beyanı yapmak da kişileri ABD’deki yükümlülüklerden kurtarmıyor.

amerikadasirket.com‘un da aralarında bulunduğu websitelerinin sahibi Social Enterprises LLC yönetim kurulu başkanı ve IRS Enrolled Agent Samet Oynamış vergi beyannamesi konusunda dikkat edilecek unsurları anlatıyor. Oynamış, ayrıca yaklaşan son teslim tarihi hakkında çeşitli uyarılarda da bulunuyor.

TÜRKİYE’DE YAŞAMAK MUAFİYET GETİRMİYOR

IRS Enrolled Agent Samet Oynamış, Türkiye’de yaşayan ABD vatandaşlarının ve yeşil kart sahiplerinin gelir elde ettikleri ülke fark etmeksizin bir yıl içerisindeki tüm gelirleri üzerinden vergi beyanında bulunmaları gerektiğini söylüyor. Oynamış, bu kapsamda ABD topraklarına adım atmasa dahi vatandaşlığı ve oturma izni bulunan her bireyin bu vergilerle yükümlü olduğunu hatırlatıyor.

Oynamış Türkiye’de ikamet eden ABD vatandaşlarının ve yeşil kart sahiplerinin Türkiye-ABD arasında imzalanan anlaşmalar kapsamında çeşitli imtiyazlardan yararlanabildiklerini belirtiyor. Bu kişiler Türkiye’de vergisini ödedikleri gelirleri üzerinden IRS’ye beyanda bulunmaktan muaf sayılıyorlar.

ÖDENMEMİŞ VERGİLER CEZAYA TÂBİ

Türkiye’de bulunan ABD vatandaşları ve yeşil kart sahipleri haziran ayının 15’ine kadar 2021-2022 döneminde elde ettikleri tüm gelirlerini IRS’e beyan etmeli. ABD mükelleflerin beyanlarını bu tarihe kadar yapmadıkları takdirde ceza ve ekstra faiz ile karşı karşıya kalıyor. ABD dışındaki bankalarda varlığı bulunduğu halde bunu ABD Vergi İdaresi’ne bildirmeyenler için ise bir kötü haber var. 2010 yılında çıkarılan Yabancı Hesaplar Uyum Yasası (FATCA) kapsamında bankalar ABD vatandaşlarının kendi bankalarındaki mevduatlarını bildirmek zorunda. Bu da ABD otoritelerinin vatandaşlarının gelirlerinden haberdar olduğunu gösteriyor. Ayrıca beyanda bulunmadıkları takdirde otoriteler otomatik bir cezalandırma uygulayabilmekteler. Eğer uzun yıllar vergi beyanı yapmadıysanız, IRS Streamline Tax prosedürleri uygulanarak, cezai işlem olmadan süreç tamamlanabiliyor.

ENROLLED AGENT İLE ÇALIŞMAK VERGİ SÜRECİ TAKİBİNİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Vergi beyanı süreci kişilerin durumu, yıllık gelirleri gibi çeşitli unsurlar üzerinden farklılık gösteriyor. Örneğin 200.000 ABD dolarının üzerinde denizaşırı varlığı olan ABD vatandaşları ve yeşil kart sahipleri gelirler beyanı için 8938 formunu dolduruyor. Öte yandan vergi yılı boyunca herhangi bir zamanda bir veya daha fazla yabancı bankada ve/veya yatırım hesabında toplamda en az 10.000 ABD doları sermayesi olan kişilerden Yabancı Banka Hesap Raporu veya FBAR olarak da bilinen FinCEN form 114’ü doldurması beklenmekte.

Beyanı sürecinde oluşabilecek tüm karışıklıklardan ve olası cezalardan uzak kalabilmek mümkün. Kurulduğu günden bu yana ABD’de 1500’den fazla şirketin kurulumunu gerçekleştiren ve yatırımcılara kuruluş ve yönetim aşamalarına yönelik hizmetler veren Social Enterprises LLC, müşterilerine sıkı bir vergi takibi sözü veriyor. ABD’de şirket kurmanın profesyonellik ve özveri gerektiğini söyleyen Samet Oynamış, yatırımcıların özellikle vergi ve muhasebe konularında dikkatli davranmaları çağrısında bulunuyor.

Kaynak: https://www.abdpost.com/turkiye-deki-abd-vatandaslari-icin-vergi-sureci/127482/

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.