+90 850 304 7002

Sosyal Medyada Biz}

Amerika’da Şirket Kurmak

Amerika’da Şirket Kurmak

Amerika’da Şirket Kurmak

Amerika’da şirket kurmak için ABD vatandaşı olmak ya da ABD’de oturma iznine sahip olmak, Amerika’da bir şirket (limited ya da ticari) kurmak için gerekli değildir. Dünyanın neresinde olursanız olun, Amerika’da şirket kurabilirsiniz. Aynı zamanda, Amerika’nın istediğiniz eyaletinde şirket sahibi olabilirsiniz. İşin aslı, müşterilerimizin ve tabi Amerika’da şirket sahibi olan diğer kişilerin çok büyük bir kısmı bırakın Amerikan vatandaşı olmayı, ABD’de dahi yaşamamaktadırlar.

Buna ek olarak, Amerika’da şirket kurmak için eyalet yöntemleri ve şirketimiz Amerikan vatandaşı olmayan kişilerden ekstra ücret talep etmemektedir. Özetle, Amerika’da şirket sahibi olmak için bir ABD vatandaşı ile aynı imkânlara sahipsiniz; fakat yine de prosedürel bir takım farklılıklar yok değil.

amerika'da şirket kurmak

amerikada şirket kurmak

ABD Vatandaşı Olmadan Amerika’da Şirket Kurmanın Adımları

Örneğin, Delaware Eyaleti’nde, limitet (LLC) ve ya ticari (Corporation) şirketler, Delaware Division of Corporations (Delaware Şirketler Dairesi) ile yürütülen işlemler sonucunda oluşturulur. Delaware’de kurulmuş şirketiniz için artık o eyalet sizin “yerel” (domestic) eyaletinizdir; Delaware dışına kalan eyaletler ve yargı bölgelerindeyse sizin şirketiniz “yabancı işletme” (foreign entity) muamelesi görecektir; zira asıl iş yaptığınız yer Delaware olarak gözükmektedir. ABD’de toplam 50 eyalet ve birkaç tane de farklı yargı alanı vardır.
Daha önce de belirttiğimiz gibi, Amerika’da bir yabancı olarak şirket kurmak, bir Amerikan vatandaşının geçeceği süreçle hemen hemen aynı bir süreçten geçmenizi gerektirir. Şimdi bu sürecin adımlarına göz atalım:

Şirket İsmi Seçmek

Amerika’da şirket kurarken atmanız gereken ilk adım şirketinize bir isim seçmek. Bu ismi daha sonra şirket açmayı düşündüğünüz eyaletin Division of Corporations bölümüne kaydettireceksiniz. Şirketiniz için seçeceğiniz isim başka bir şirketin ismiyle aynı olmamak ve hatta çok benzer de olmamak zorunda. Bunun için yine eyaletlerin Division of Corporations’ın sitesindeki arama motorundan isim düşünceleriniz için kontrolleri yapabilirsiniz. Amerikadaki şirketinize isim seçerken dikkat etmeniz gereken bir takım kurallar için yazımızı okuyunuz.

Yasal Temsilci Tutmak

Yasal temsilciniz sizin, daha doğrusu şirketinizin adına tüm resmi evrak ve postaları almak ile görevlidir. Bu Amerika’daki eyaletinlerin kurallarınca mecburi tutulmuş bir adımdır. Bu hizmeti, şirketinizin devamlılığını ve işlerliğini gerektiğinde ispatlamak adına ve elbette işlerinizi kolaylaştırmak için bizden alabilirsiniz. Peki, eyalet yönetimi tarafından talep edilen şirket işlerliği (good standing) ne anlama gelir ve neden bir yardımcıya ihtiyacınız vardır?
Eyalet kanunlarınca, Amerika’da kurulu bir şirketin eyalet içerisinde bir açık adresinin ve çalışma saatleri boyunca açık görünen bir ofisinin bulunması gerekir. Şirketinizi Amerika’da yaşamıyor olduğunuz halde açtığınızı düşünürsek bu fiziksel olarak imkânsızdır ve yasal temsilci tutmanız mecburidir. Yasal temsilcinizi en baştan tutmanız gerekir; zira bir sonraki adımda yasal temsilcinizin kim olduğunu belirtmeniz gerekecektir.

Şirket için Kuruluş Belgesi Düzenlemek

Bu belgenin ismi kuracağınız şirketin tipine göre değişecektir. Ticari şirketler (corporations) için “Certificate of Incorporation”, limited şirketler (LLC) içinse “Certificate of Organization” düzenlemeniz gerekir. İsimleri farklı olsa da özünde her iki belge de şirketinizin iç tüzüğü niteliğinde olan ve şirketin işleyişi ile şirketteki söz sahibi kişilerin pay oranları ile rolleri hakkında bilgi verir. Limited şirketler için düzenlenecek olan kuruluş belgeleri ticari şirketlerinkine göre içerik olarak çok daha serbest bırakılmıştır.
Bu belgeyi iki şekilde Amerika’daki ilgili eyaletin Şirketler Dairesi’ne iletebilirsiniz; posta ya da faks yoluyla. Yani Amerika’da bu dosyalama işlemi için internet üzerinden bir seçenek yoktur. Ancak dosyalarınızı internet üzerinden bize ulaştırdığınız takdirde, sizin adınıza işlemleri biz tamamlayabiliriz.

EIN (Employer Identification Number) Almak

Kurmakta olduğunuz şirketi yaşadığınız bölgede kurmak zorunda değilsiniz. Yaşadığınız yerde her hangi bir işlem de yapmanıza gerek yok. Iş yeriniz yerinizin nerede olduğunun da bir önemi yok. Delaware eyaleti işletmeniz ister büyük olsun ister küçük şirketlerin en çok tercih ettiği en uygun eyalet olduğunu istatistiklerle kanıtlamıştır.

Amerika’da şirket kurmak için
lütfen bizimle iletişime geçiniz.
————————————–
E-posta : info@amerikadasirket.com
Telefon : +90 555 712 06 58 (Türkiye)
Telefon : +1 302 526 48 00 (Amerika)

12 Eylül 2016

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN