Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

ABD’de Şirket Kurmak

ABD vatandaşı olmak ya da ABD’de oturma iznine sahip olmak, Amerika’da bir şirket (limited ya da ticari) kurmak için gerekli değildir. Dünyanın neresinde olursanız olun, ABD’de şirket kurabilirsiniz. Aynı zamanda, ABD’nin istediğiniz eyaletinde şirket sahibi olabilirsiniz. İşin aslı, müşterilerimizin ve tabi ABD’de şirket sahibi olan diğer kişilerin çok büyük bir kısmı bırakın ABD vatandaşı olmayı, ABD’de dahi yaşamamaktadırlar.

Buna ek olarak, Amerika’da şirket kurmak için eyalet yöntemleri ve şirketimiz Amerikan vatandaşı olmayan kişilerden ekstra ücret talep etmemektedir. Özetle, ABD’de şirket sahibi olmak için bir ABD vatandaşı ile aynı imkânlara sahipsiniz fakat yine de prosedürel bir takım farklılıklar yok değil.

ABD Vatandaşı Olmadan ABD’de Şirket Kurmanın Adımları

Örneğin, Delaware Eyaleti’nde, limited (LLC) ve ya ticari (Corporation) şirketler, Delaware Division of Corporations (Delaware Şirketler Dairesi) ile yürütülen işlemler sonucunda oluşturulur. Delaware’de kurulmuş şirketiniz için artık o eyalet sizin “yerel” (domestic) eyaletinizdir; Delaware dışına kalan eyaletler ve yargı bölgelerindeyse sizin şirketiniz “yabancı işletme” (foreign entity) muamelesi görecektir; zira asıl iş yaptığınız yer Delaware olarak gözükmektedir. ABD’de toplam 50 eyalet ve birkaç tane de farklı yargı alanı vardır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, ABD’de bir yabancı olarak şirket kurmak, bir Amerikan vatandaşının geçeceği süreçle hemen hemen aynı bir süreçten geçmenizi gerektirir. Şimdi bu sürecin adımlarına göz atalım:

Şirket İsmi Seçmek

Amerika’da şirket kurarken atmanız gereken ilk adım şirketinize bir isim seçmektir. Bu ismi daha sonra şirket açmayı düşündüğünüz eyaletin “Division of Corporations” bölümüne kaydettireceksiniz. Şirketiniz için seçeceğiniz isim başka bir şirketin ismiyle aynı olmamak ve hatta çok benzer de olmamak zorundadır. Bunun için yine eyaletlerin “Division of Corporations”ın sitesindeki arama motorundan isim düşünceleriniz için kontrolleri yapabilirsiniz. Amerika’daki şirketinize isim seçerken dikkat etmeniz gereken bir takım kurallar için yazımızı okuyunuz.

Yasal Temsilci Tutmak

Yasal temsilciniz sizin, daha doğrusu şirketinizin adına tüm resmi evrak ve postaları almak ile görevlidir. Bu Amerika’daki eyaletinlerin kurallarınca mecburi tutulmuş bir adımdır. Bu hizmeti, şirketinizin devamlılığını ve işlerliğini gerektiğinde ispatlamak adına ve elbette işlerinizi kolaylaştırmak için bizden alabilirsiniz. Peki, eyalet yönetimi tarafından talep edilen şirket işlerliği (“good standing”) ne anlama gelmektedir ve neden bir yardımcıya ihtiyacınız vardır?

Eyalet kanunlarınca, ABD’de kurulu bir şirketin eyalet içerisinde bir açık adresinin ve çalışma saatleri boyunca açık görünen bir ofisinin bulunması gerekir. Şirketinizi ABD’de yaşamıyor olduğunuz hâlde açtığınızı düşünürsek bu fiziksel olarak imkansızdır ve yasal temsilci tutmanız mecburidir. Yasal temsilcinizi en baştan tutmanız gerekir; zira bir sonraki adımda yasal temsilcinizin kim olduğunu belirtmeniz gerekecektir.

Şirket için Kuruluş Belgesi Düzenlemek

Bu belgenin ismi kuracağınız şirketin tipine göre değişecektir. Ticari şirketler (corporations) için “Certificate of Incorporation”, limited şirketler (LLC) içinse “Certificate of Organization” düzenlemeniz gerekmektedir. İsimleri farklı olsa da özünde her iki belge de şirketinizin iç tüzüğü niteliğinde olan ve şirketin işleyişi ile şirketteki söz sahibi kişilerin pay oranları ile rolleri hakkında bilgi vermektedir. Limited şirketler için düzenlenecek olan kuruluş belgeleri ticari şirketlerinkine göre içerik olarak çok daha serbest bırakılmıştır.
Bu belgeyi iki şekilde ABD’deki ilgili eyaletin Şirketler Dairesi’ne posta ya da faks yoluyla iletebilirsiniz. Yani ABD’de bu dosyalama işlemi için internet üzerinden bir seçenek yoktur. Ancak dosyalarınızı internet üzerinden bize ulaştırdığınız takdirde, sizin adınıza işlemleri biz tamamlayabiliriz.

EIN (“Employer Identification Number”) Almak

Kurmakta olduğunuz şirketi yaşadığınız bölgede kurmak zorunda değilsiniz. Yaşadığınız yerde herhangi bir işlem de yapmanıza gerek yoktur. İş yeriniz yerinizin nerede olduğunun da bir önemi bulunmamaktadır. Delaware Eyaleti, işletmeniz ister büyük ister küçük olsun şirketlerin en çok tercih ettiği en uygun eyalet olduğunu istatistiklerle kanıtlamıştır.

Amerika’da şirket kurmak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.
————————————–

Tel : +90 850 304 70 02