CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

E-Ticaret Yapan Şirketler İçin Amerika’da Şirket Kurmak

Dünya devlerinin yuvası Amerika, sadece Apple, Meta, Google, Uber ve AirBNB gibi ünlü şirketlere ev sahipliği yapmıyor, aynı zamanda yeni girişimlere de kucak açıyor. Yatırımcı dostu bir ülke olarak bilinen Amerika, bu sayede yeni istihdam olanakları yaratırken ekonomik ve teknolojik kalkınmanın da en büyük destekçilerinden biri olarak karşımıza çıkmakta.

E-ticaret Yapanlar İçin Amerika’da Şirket Tercihi Nasıl Yapılır?

E-ticaret yapan şirketlerin Amerika’da seçtikleri iki yaygın şirket türü vardır: LLC ve
Corporation. Şimdi bu iki şirket türüne kısaca bir göz atalım.

Corporation (Ticari Şirket)

Corporation, e-ticaret şirketleri için büyüme ve sermaye toplama imkanı sağlar. Şirketin hisseleri halka açılabilir ve yatırımcılardan sermaye çekebilirsiniz. Corporation, şirketinizi bağımsız bir hukuki varlık olarak konumlandırır ve kurumsal bir imaj oluşturmanıza yardımcı olur. Corporation türündeki şirketlerin C ve S olarak iki türde kurulduğunu görmekteyiz. Büyük şirketler ve halka açık işletmeler için C Corporation tercih edilirken küçük ve orta ölçekli şirketler için tercih edilen yapı S Corporation olmaktadır. Bu ayrımın vergilendirmeye önemli bir yansıması bulunur.

C Corporation türünde, şirketin kârı kurumlar vergisi oranına tabi tutulur. Ayrıca, şirketin hissedarlarına kâr dağıtımı yapıldığında, hissedarlar da kişisel düzeyde vergilendirilirler. S Corporation’ın kârı ise, kurumlar vergisine tabi tutulmaz. Bunun yerine, kâr ve zararlar hissedarlara “passthrough” olarak geçer ve hissedarlar, kendi kişisel düzeylerinde bu geliri beyan ederler.

23 trilyon dolarlık GSYİH’sı ile dünyanın en büyük ekonomisine sahip olan Amerika Birleşik Devletleri, geniş tüketici tabanıyla e-ticaret şirketleri için önemli bir pazar potansiyeli sunmaktadır. Eğer bu pazarda yerinizi almak istiyorsanız Amerika’da şirket kurmak için doğru adrestesiniz. Amerikadasirket.com ekibinin on yılı aşkın şirket kurma ve vergi alanındaki deneyimi ile şirketinizi bugün kurun, mutlu müşterilerimiz arasında yer alın.

Limited Liability Company
(Sınırlı Sorumluluk Şirketi - LLC)

LLC, şirket sahiplerine kişisel mülkiyetten bağımsız bir şekilde işletme yapma imkanı sunar.

Bu, şirketinizin borçlarından kişisel olarak sorumlu olmayacağınız anlamına gelir. LLC, esnek yönetim yapısı ve vergi avantajlarıyla e-ticaret şirketleri için ideal bir seçenektir. Vergilendirme, LLC’nin tek sahipli veya çok sahipli olmasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Tek sahipli bir LLC, sahibiyle aynı vergi beyannamesini paylaşır. Şirketin geliri ve giderleri, sahibinin kişisel vergi beyannamesine yansıtılır. Bu durumda, LLC’nin kendine ait bir kurumlar vergisi beyannamesi sunması gerekmez. Çok sahipli bir LLC’de ise, şirket sahipleri (ortaklar) genellikle “passthrough” olarak adlandırılan bir vergilendirme yöntemine tabi tutulurlar. Bu durumda, LLC’nin geliri ve giderleri ortaklar arasında paylaştırılır ve her ortak, kendi kişisel vergi beyannamesinde bu gelir ve giderleri beyan eder.

Samet Oynamış

Verified IRS CAA and Enrolled Agent

Şirket kurulumu ve vergilendirme ile ilgili tüm merak ettikleriniz için 15 dakikalık ücretsiz bir toplantı oluşturmak ister misiniz?

Eray Çetiner
Eray Çetinertitle
Read More
This is my second time working with Social Enterprises. Last time they helped me with my tax return. This time they notarized my business documents and shipped them the same day I contacted them. They are super helpful and responsive to all needs. I am very happy working with them. Thanks again!
Onur PEHLIVAN
Onur PEHLIVANtitle
Read More
I can't say enough good things about Delaware Agency. Honest and reliable team made the whole formation process very smooth. I didn’t stress about anything. Easy and prompt communication. A real pleasure! Will recommend to everybody! Very professional and friendly customer service. Very much pleased with their service. They kept me updated on every step. They were very helpful and responsive to my needs.
Mina Sener
Mina Sener
Read More
I form my company harvard business services, but later When I asked questions, They always told me that I need to work with an accountant or tax person. So there is no help, after company formation. I work with Social Enterprises for tax and compliance purposes. I changed my registered agent to Social Enterprises, and get yearly consulting package. So far so good. They answer all my questions about tax. I never know that I need to make federal tax return for my company. Now I am clear and happy to work a company with tax knowledge.
Shashwat Ashiya
Shashwat Ashiya
Read More
There are a lot of companies that claim to offer the same services Delawareagency does but DA is hands down the best experience I've had with a company in this niche. Would highly highly recommend them.
Canberk Demirci
Canberk Demirci
Read More
We are working with Social Enterprises for almost 4 years now, very professional company in its sector. We love how they can handle the process, complete the tasks in a very short time and providing fully satisfying and HIGHLY PROFESSIONAL service. Very kind and Super Positive owners, happy to work with them, A++ Recommended. Thank you to Social Enterprises Team!

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.