CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Amerika’da Şirket Kurmanın Yolları

amerikada-sirket-kurmak

Amerika’da şirket kurmak ve burada bir girişimcilik yolculuğuna çıkmak fırsatlarla dolu olduğu kadar heyecan verici bir yolculuktur. Amerika Birleşik Devletlerinin canlı ve büyüyen ekonomisi, geniş pazar avantajı ve yenilikçi ekosistemi kendi şirketini açmak isteyen girişimciler için burayı ideal bir destinasyon haline getirmektedir.

Peki Amerika’da nasıl şirket kurulur? Amerikan piyasasına nasıl giriş yapılır? Sanılanın aksine ABD’de şirket kurmak yüksek bütçe veya uzun prosedür isteyen bir süreç değildir. Yatırımcıların kuracakları şirketin türü, yeri, hizmet alanı gibi unsurlar noktasında karar vermeleri ve bu süreçte yetkili ve deneyimli bir acente ile çalışmaları halinde kısa bir süre içerisinde ABD hayallerini gerçekleştirebilmeleri mümkündür. Eğer siz de şirketinizi Amerika’da kurmak istiyorsanız, bu yazımızda Amerika’da şirket kurmak için neler gerektiğine dair gereken bilgiyi bulabilirsiniz.

Amerika’da Şirket Kurmak 101: Pazar Araştırması Yapın

Her büyük iş, çarpıcı bir fikirle başlar. Fikriniz piyasa talepleriyle uyumlu olmalı ve benzersiz değer sunmalıdır. Piyasa araştırması yaparak boşlukları ve fırsatları belirleyin. Bu temel, sadece işinizi yönlendirmekle kalmaz, aynı zamanda potansiyel yatırımcıları ve müşterileri çeker.

Pazar araştırması sayesinde potansiyel müşterilerinizin kapsamı, tüketim alışkanlıkları ve talepleri konusunda bilgi edinebilir ve şirket stratejinizi bu doğrultuda oluşturabilirsiniz. Öte yandan sizinle aynı hizmeti sunan diğer şirketler konusunda gerekli araştırmayı yapmak, yatırımınızı en iyi şekilde değerlendirmeniz ve kötü sürprizlerden korunmanız açısından önemli olacaktır. Yine rekabet analizi, hizmetlerinizi diğer rekabetçi unsurlardan farklılaştırarak benzersiz kılmanıza katkıda bulunacaktır.

amerikada sirket kurmak için pazar araştırması yapın

 

Pazar araştırması kapsamında birçok soruya cevap bulmanız gerekir. Öncelikle ürününüz veya hizmetiniz için istek olup olmadığını araştırın. Pazar büyüklüğünü göz önüne alın ve hedef kitlenizin hangi demografik yapıdaki kişiler olduklarını, gelir aralıklarını hazırladığınız rapora dahil edin. Potansiyel müşterilerinizin bulunduğu bölgeler, şirketinizi kurmayı düşündüğünüz eyaletin dışında ise söz konusu eyaletlerde operasyonlarınızı gerçekleştirmek için uzun vadeli bir iş stratejisi hazırlayın ve gerekli mercilerle görüşerek bu operasyonları başlatmak ve sürdürmek için gerekli olan resmi evrakları ve tabi olacağınız vergileri öğrenin.

Pazar araştırması yaparken üzerinde durulması gereken bir başka nokta hedef pazarınızın sunduğunuz ürün ve hizmet noktasındaki doygunluğudur. Faaliyet gerçekleştireceğiniz alanda halihazırda üretimde olan ve/veya hizmet veren şirketlerin sayısını öğrenmek size şirketinizin geleceği noktasında gerçekçi bir vizyon verecektir.

Şirket Yapısını Belirleyin

Amerika’da şirket kurmak için atılması gereken ilk temel adım kuracağınız şirket türünü seçmektir. Şirkette kaç kişinin ortak olduğu, ne tür sorumluluk kısıtlaması getirilmesi planlandığı ve vergilendirme gibi çeşitli unsurlar, kurulacak şirket türüne göre farklılık gösterir. Şirket çeşitliği yelpazesi, şahıs şirketleri ve tek üyeli limited şirketler (SMLLC’ler) gibi tek sahipli şirketlerden birden fazla sahibi içeren daha karmaşık kuruluşlara kadar uzanır. İki veya daha fazla üye bir araya gelerek çok üyeli bir Sınırlı Sorumlu Ortaklık (Limited Liability Corporation ya da LLC), Ortaklık (Corporation), ya da C ve S ortaklıkları oluşturabilirler.

Şirket türünü seçerken en önemli husus seçtiğiniz şirket türü ile yapacağınız işin paralel olmasıdır. İşletmenizin nasıl çalışacağını, ne kadar sorumluluk korumasına ihtiyacınız olduğunu ve ortak isteyip istemediğinizi planlamalısınız. Bunun yanı sıra vergi etkilerini de dikkate almanızda fayda vardır.

Şirketinizi Kaydedin

Şirketinizi eyalette kaydettirmek önemli bir adımdır. Bu süreç, markanızla rezonansa giren bir iş adı seçmeyi ve uygunluluğunu kontrol etmeyi içerir.

İşletmenize isim vermek stresli bir süreç olabilir. Sadece sizi temsil etmekle kalmayacak, seçtiğiniz isim şirketinizin değerlerini yansıtacak, hizmetinizle bütünleşecek ve tüm reklam ve pazarlama kampanyalarınızın merkezini oluşturacak.

Şirket kurarken şirket ismi seçmek bir bebeğe isim vermekten daha karmaşık bir süreçtir. Her ne kadar favori isim ya da isimleriniz olsa da seçeceğiniz ismin sevdiğiniz bir isimden öte işletmenizin kimliğini, hedeflerini ve vizyonunu temsil edecek benzersiz bir isim olmalıdır.

Şirketinizin adına karar vermeniz ve eyaletin talep ettiği belgeleri dosyalamanızın akabinde şirketinizi kaydettirebilirsiniz.  Bunun için nasıl bir yol izleyebileceğinizi aşağıdaki videomuzda detaylıca anlattık.

Başlangıç Maliyetini Hesaplayın

Başarılı bir iş kurmanın anahtarı iyi bir hazırlık yapmaktan geçer. Şirketiniz faaliyete geçmeden önce doldurmanız gereken formlar, önce ödemeniz gereken faturalarınız olacak. Harcamalarınızı anlamak, faaliyetlerinize başarılı bir şekilde başlamanıza yardımcı olacaktır.

Başlangıç ​​maliyetlerini hesaplamak size elde edeceğiniz tahmini kar, alabileceğiniz kredi kaynakları ve miktarları, yatırımcı çekmek için gerekenler ve vergi indirimleri elde etmenin yollarını gösterecektir.

Hangi alanda hizmet vermek isterseniz isteyin belirli başlangıç maliyetleri ile karşılaşacaksınız. Bunlar ofis alanı belirlemekten ekipman ve malzeme temin etmeye; gerekli lisansları ve izinleri almaktan reklam giderlerine kadar birçok kalemden oluşur.  Yapmanız gereken sigortalar, avukat ve muhasebeci giderleri, çalışan maaşları ve basılı/sanal pazarlama materyallerini hazırlamak bu listenin diğer girdilerindendir.

Gider listenizi aldıktan sonra, şirketiniz kurmanın gerçekte ne kadara mal olacağına dair bir tahminde bulunabilirsiniz. Ancak bazı harcamaların belirli maliyetleri olduğunu, diğerlerinin ise zamanla değişeceğini göz önünde bulundurmayı unutmayın. Örneğin almanız gereken izin ve lisansların eyalet tarafından belirlenmiş bir ücreti bulunacaktır; öte yandan çalışanlarınıza vereceğiniz maaş ve ofis harcamaları zaman içerisinde değişecektir. Benzer alanda hizmet veren şirketlerin harcamaları hakkında araştırma yaparak plan dışı harcamalar noktasında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Başlangıçlar için yeterli finansman sağlamak genellikle zorluklarla doludur. Melek yatırımcılar, risk sermayesi, küçük işletme kredileri ve kitlesel fonlama gibi çeşitli seçenekleri araştırın. Her yol, kendi koşullarına sahip olduğundan işinizin ihtiyaçlarına göre dikkatlice değerlendirin.

Markanızı Oluşturun

Marka kimliğiniz, logonuz, renk paletiniz ve genel estetiğinizden oluşur. Bu, işinizin görsel temsilidir ve müşteriler üzerinde unutulmaz bir izlenim bırakmada önemli bir rol oynar. Tutumlu ve etkileyici bir marka kimliği sağlamak için bir profesyonel tasarımcıyla işbirliği yapın.

amerika'da şirketiniz kurmadan önce markanızı oluşturun.

Bugünün dijital çağında çevrimiçi varlık vazgeçilmezdir. Ürün veya hizmetlerinizi vurgulayan kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturun. Web sitenizi arama motorları için optimize ederek görünürlüğünü artırın. Sosyal medya platformlarında izleyicilerinizle etkileşim kurarak bir topluluk oluşturun ve marka sadakatini artırın.

Yasal Yükümlülükler Hakkında Bilgi Edinin

Vergi yükümlülüklerinizi anlamak ve yerine getirmek önemlidir. Vergi amaçları için bir İşveren Tanımlama Numarası (EIN) almanız gerekebilir. İş yapınıza ve konumunuza bağlı olarak federal, eyalet ve yerel vergileriyle karşılaşabilirsiniz. Doğru vergi raporlama sağlamak için bir muhasebecilik hizmeti almayı düşünün.

amerika'da şirket kurmadan önce maliyet analizi yapın

Farklı sektörlerdeki işletmelerin uymaları gereken düzenlemeler de farklılaşmaktadır. Bu düzenlemeler, adil rekabeti, tüketici korumasını ve genel endüstri standartlarını sağlar. İlgili düzenlemelere araştırarak ve uyarak gelecekteki yasal komplikasyonları önlemek önemlidir.

Pazarlama Stratejisi Geliştirin

Sonuç odaklı bir pazarlama stratejisi oluşturmalısınız. Pazarlama stratejiniz, ideal müşterilerinizi hedeflemeli ve benzersiz değer teklifinizi iletmelidir. Çevrimiçi ve çevrimdışı pazarlama kanallarının karışımını kullanarak daha geniş bir kitleye ulaşın. İçerik pazarlaması, sosyal medya reklamcılığı ve etkileyici ortaklıklar gibi teknikleri kullanın.

amerika'daki şirketiniz için pazarlama stratejisi geliştirin.

İşletmeniz ivme kazandıkça ölçeklenebilirlik öncelik kazanır. Ürün yelpazenizi genişletin, yeni pazarları keşfedin ve stratejik ortaklıkları göz önünde bulundurun. Ölçeklendirme, işinizin artan talebi karşılamasını, kaliteyi riske atmadan yapabilmesini sağlamalıdır.

İşinizi Riske Atmayın!

Amerika’da şirket kurmanın avantajları saymakla bitmez. Ancak ABD’de bir şirket kurmak heyecan verici bir yolculuk olduğu kadar engellerle de doludur. Amerikan bürokrasi ve vergi sisteminin Türkiye’den daha farklı ve daha karmaşık bir yapıda olması bazı yatırımcıları uzun vadede belirsizliğe itebilmektedir.

Bir şirket kurmak, o şirketi yönetmek ve bu süreçte tüm yasal sorumlulukları eksiksiz tamamlamak için bulunduğunuz eyaletin kurallarını bilmeli ve tüm yasal düzenlemelere uygun hareket etmelisiniz. Aksi takdirde bir takım cezalarla karşılaşabileceğiniz gibi şirketinizin kapatılmasına dahi neden olabilirsiniz.

Amerika'da şirket kurmanın güvenilir adresi Social Enterprises LLC.

Amerika’daki şirketinizi kurma sürecini bize emanet ederek tüm süreç boyunca sektördeki uzmanlığını kanıtlamış ekibimizden destek alabilirsiniz. Şirketin türünün ve eyaletinin seçilmesinden, kuruluş dökümanlarının hazırlanmasına kadar her hususta yanınızdayız.

Şimdi bize yazın, mutlu müşterilerimiz arasında siz de yerinizi alın!

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.