CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

ITIN

(Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numarası)

Nedir ve Nasıl Alınır?

7500'den fazla şirket bizi tercih etti.

TIN (Bireysel Vergi Kimlik Numarası) Nedir

ITIN numarası, Individual Taxpayer Identification Number olup Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numarası, vergi işlemleriniz için IRS tarafından sağlanan bir numaradır. Toplamda dokuz rakamdan oluşmaktadır ve her zaman 9 rakamı ile başlar. Bu numara, Amerika’da vergi mükellefi konumunda bulunan ancak Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) sahibi olmayan veya olamayan şahıslara atanır. Bu numara göçmenlik statüsünden bağımsız olarak atanır; çünkü hem Amerika’da yaşayanlar hem de Amerika dışında yaşayanların Amerika’da vergi sorumlulukları olabilir.

Bu numaranın edinilebilmesi için şahısların Amerika’da bir vergi sorumluluklarının
olması ve federal gelir vergisi beyanında bulunmak zorunda olmaları gerekmektedir.

ITIN’e ihtiyaç duyan diğer kişiler:

  • Amerika’da vergi sorumluluğu bulunan ancak Amerika’da yaşamayan yabacılar
  • PayPal, Stripe gibi ödeme sistemleri için ihtiyaç duyanlar
  • Amerika’da vergi sorumluluğu bulunan ve Amerika’da yaşayan yabancılar (Amerika içerisinde kaldıkları gün sayısına göre)
  • Bir Amerikan vatandaşının veya Amerika’da yaşayan bir yabancının aile üyeleri
  • Amerikan vatandaşı olmayan ancak Amerikan vizesine sahip olan bir yabancının aile üyeleri

ITIN’e İhtiyacım Olup Olmadığını Nasıl Anlayabilirim ?

Eğer Amerikan Sosyal Güvenlik Numarasına (SSN) sahip değilseniz veya sahip olmak için gereken özellikleri karşılamıyorsanız, ancak Amerika’da bir federal bir vergi kimlik numarası sahibi olmanız gerekiyorsa ve vergi beyanında bulunmanız
gerekiyorsa ITIN başvurusunda bulunmalısınız.

Eğer hazırda bir SSN başvurunuz varsa aynı anda bir ITIN başvurusu yapmayınız. Bu formu yalnızca Sosyal Güvenlik İdaresi (SSA) size sosyal güvenlik numarası edinemeyeceğinizi söylediyse doldurun.

ITIN Numaramı Ne Zaman ve Nasıl Edinebilirim ?

ITIN başvurularınızı hemen tamamlıyoruz ve 10-14 Hafta içerisinde tarafınıza dijital olarak ulaştırıyoruz.Başvurunuz onaylandıktan sonra, ortalama 8 hafta içerisinde ITIN numaranızı da içeren bir bildiri IRS tarafından gönderilir. ITIN numarası edinilmesi biraz karmaşıktır. Profesyonel ekibimizle ITIN Numarası edinilmesi sizin için kolaylıkla tamamlanacaktır. ITIN başvurunuzu hemen başlatmak için aşağıdaki başvuru formunu doldurun. Amerikadaşırket.com ile Certified Acceptance Agent olarak başvuru yapılacağı için, pasaportunuzun sadece renkli taramasını göndermeniz yeterli olacaktır. 

ITIN Ne İçin Kullanılır ?

ITIN numarası sadece federal vergi beyanı amacıyla kullanılır. IRS’in bu numarayı
atamasının sebebi, Sosyal Güvenlik Numarası olmayan şahıslara Amerikan vergi
kanunlarına uymaları konusunda yardımcı olmaktır.

ITIN numarası ile şunlar yapılamaz:

  • Amerika’daki bir işte çalisamaz.
  • Sosyal Güvenlik avantajlarından faydalanılamaz

Kimlerin ITIN numarası olması gerekir ?

IRS bu numarayı federal vergi beyanı zorunlulukları bulunan ancak Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) sahibi olmayan yabancılara ve diğer vatandaşların alabilmelerinin önünü açmıştır. Mesela Amerika’da yaşıyorsunuz ve ya bulunuyorsunuz ve bir şekilde elde ettiğiniz kazancınız üzerinden vergi vermeniz gerekiyor bu durumda Amerika’da vergi vermesi gereken bir yabancı olarak vergi iadesinden faydalanmak için bu numara edinilmelidir. (ITIN Numarası)

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.