CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Pazarlama ve Satış Nasıl Yapılır?

Şirketinizi kurdunuz ve hayallerinizi gerçekleştirmek için en büyük adımı attınız. Şimdi sıra ürün ve hizmetlerinizi potansiyel müşterilerle buluşturmakta. Bunun için bir pazarlama planı stratejisi oluşturmanız ve satış için ödeme yöntemleri ve türlerini belirlemeniz gerekmektedir.

1. Pazarlama Planı Yapın

Pazarlama aşaması vakit, para ve hazırlık gerektirir. İşlerin düzgün şekilde ilerlemesini sağlamanın, takviminize sadık kalmanın ve bütçe aşımının önüne geçmenin en iyi yollarından biri pazarlama planı hazırlamaktır. Pazarlama planı, olası müşterilerinizin ürünlerinizi satın almalarını sağlamak için nasıl bir yol izleyeceğinizi gösterir.

İş planınız, pazarlama planınızın ana elementlerini de içermelidir çünkü iş planı ile hazırladığınız stratejilerinizi pazarlama planı ile hayata geçirirsiniz.

Pazarlama Planınızda Şirketinize Uygun Konuları Bulundurun

Çoğu pazarlama planında şu konular bulunur:

Hedef Kitle

Hedef kitlenizi detaylı olarak belirtmelisiniz. Pazar büyüklüğünü, demografileri, pazara özel durumları ve trendleri göz önünde bulundurmalısınız.

Rekabet Avantajı

Şirketinizi piyasadaki rakiplerinizden ayıran özelliklerini belirtmeniz faydalı olacaktır. Örneğin, daha kaliteli bir ürün, daha uygun fiyat veya etkili bir müşteri hizmetleri şeklinde bir avantaj oluşturabilir. Hatta bazı durumlarda bir “çevre dostu” sertifikası veya “Amerikan Malı” ibaresi bile müşteriler için önemli olabilmektedir.

Satış Planı

Ürünlerinizi müşterilerinize hangi yöntemlerle sattığınızı ifade edebilirsiniz. Perakende, toptan veya e-mağaza seçenekleri gibi. Müşterilerinize, ürününüzü satın almak istediklerinde yapmaları gerekenleri adım adım anlatabilirsiniz.

Pazarlama ve Satış Hedefleri

Sonraki yıl için pazarlama ve satış hedeflerinizi belirtebilirsiniz. En yaygın pazarlama ve satış hedefleri genellikle şu şekildedir: E-posta aboneliği, pazardaki payını yükseltme veya satışları belirli bir oranda arttırma.

Pazarlama Uygulama Planı

Pazarlama ve satış hedeflerinizi nasıl hayata geçirmeyi planladığınızı ifade edebilirsiniz. Online (çevrim içi) reklamlar, radyo reklamları veya reklam panoları gibi pazarlama kanallarından hangilerini kullanacağınızı belirlemelisiniz. Ücret stratejinizi ve promosyonları nasıl kullanacağınıza karar vermelisiniz. Satış sonrası müşteri desteği ile ilgili bilgiler verebilirsiniz. Bir takım ürünler için yönetmelikleri federal hükümet denetler; dolayısıyla reklamlarınızın yasal olarak uygun olduğundan emin olmalısınız.

Bütçe

Pazarlama planınıza ayırdığınız bütçeyi belirtmeyi lütfen unutmayın. Mümkün olduğunca gerçeğe yakın ve tutarlı olmaya çalışmalısınız. Planınızı hayata geçirdiğinde bütçeyi takip etmek isteyeceksinizdir.

Pazarlama Planınızı Değerlendirin ve Gerektiğinde Güncelleyin

Pazarlama ve satış stratejinizin kazandırdıklarını maliyeti ile karşılaştırmalısınız. Yatırımınızın pozitif yönde size döndüğünden emin olmalısınız.

Sözlü veya kağıda basılmış taktikleri ölçmek zor olabilir. Olabildiğince yaratıcı olun ve diğerlerinin tavsiyelerini dinleyin. En önemlisi pazarlama planınızın getirilerini ölçerken tutarlı olun.

Pazarlama planları, en azından yıllık olarak düzenli şekilde tutulmalıdır. Planın maliyeti ile kazandırdıklarını karşılaştırarak hangi alanların yeniden düzenlenmesi gerektiğini görebilirsiniz.

Detayların Önemini Gözden Kaçırmayın

Çoğu insan pazarlama ve satışın birbirine bağlı olduğunu bilmektedir. Detayların da pazarlama ve satıştaki etkisi göz ardı edilmemelidir.

Örneğin; ürünlerinizin satıldığı veya üretildiği yerdeki çalışanlarınızın üniformaları dahi müşterilerinizde olumlu izlenim bırakma açısından önemli olabilir. Bu izlenimler ise müşterilerinizin sizi değerlendirirken edindikleri tavrı etkiler. Özetle, arkadaşlarına uzak durmaları gerektiğini veya sizi tercih etmeleri gerektiğini söylemelerinde etkili olacaktır.

2. Ödeme Yöntemlerine Karar Vermek

Ödeme yöntemleri pazarlama ve satış konusunda son derece büyük bir öneme sahiptir. Kolay, maliyetsiz ve güvenli ödeme yöntemleri sağlamaya çalışın ki müşterileriniz olumlu bir tecrübe edinsinler.

Ne tür ödeme yöntemi kullanırsanız kullanın banka hesabına ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda destek almak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Ödeme Yöntemleri

Ödeme yöntemlerine aşağıdaki sırada değinmek yerinde olacaktır:

Kredi Kartı

Kredi kartı ve banka kartları ile ödeme kabul edebilmek için ya kurumsal bir banka hesabına veya bir ödeme sağlayıcısıyla anlaşmaya ihtiyacınız vardır.

Kredi kartı ile ödeme almak için küçük komisyonlar ödersiniz ve ek olarak sistemin kurulması için gereken ücretleri de ödemeniz gerekir.

Kredi kartı ödeme yöntemi ile kredi kartı hırsızlığı riski de az da olsa ortaya çıkar ancak bu sorunu gidermek için hizmet veren kuruluşlar mevcuttur. EMV çip okuyucusu kullandığınızdan emin olun ki hem hırsızlık ihtimali hem de sizin sorumluluğunuz azalsın.

Çekler

Çek ile ödeme kabul edebilmek için bir banka hesabına ihtiyacınız vardır.

Sahte çeklerin önüne geçmek için bir çek kabul etme politikası oluşturmanız gerekecektir. Standart uygulamalara göre yalnızca bilindik bankalardan veya eyalet içerisindeki bankalardan çek alınmasını içerir. Bazıları ise yalnızca borçlu olunan miktar kadar çek kabul eder. Çeklerin geçerliliğini kontrol etme konusunda farklı hizmetler sunan üçüncü bir taraftan da yardım alabilirsiniz.

Eğer bir çek karşılıksız çıkarsa, ücreti edinebilme yöntemleri bulunduğunuz yere göre farklılık gösterir. Bazı eyaletler resmi bir dilekçe ister ve belirli bir bekleme sürecinin ardından harekete geçilmesini ister. Karşılıksız çekinizin karşılığını almak için küçük hukuki adımlar atmanız da gerekebilir.

Nakit

Birçok küçük işletme, “yalnızca nakit” mantığıyla işler çünkü bu yöntem hızlı, kolay ve maliyetsizdir.

Nakit ödeme alma yöntemini kullanacaksanız unutmayın ki yüksek miktarda nakit aynı zamanda muhasebe süresini uzatma veya güvenlik gibi riskleri de beraberinde getirmektedir. Nakit paranızı tutmak için kasa tarzı güvenli yerlere ihtiyacınız olacaktır.

Nakit ödeme kabul edilmesi konusunda bir takım beyan zorunlulukları vardır. IRS (Milli Gelir İdaresi), bir veya daha fazla işlem sonucunda 10,000$ veya daha fazla nakit (veya nakde eş değer) ödeme almanız durumunda bunu bildirmenizi ister.

İnternet Üzerinden Online Ödeme

Eğer ürünlerinizi veya hizmetinizi online olarak satıyorsanız, bir online ödeme hizmetini kullanarak websiteniz üzerinden online ödeme alabilirsiniz.

Online ödeme sistemleri genellikle kredi kartı, banka kartı ve diğer popüler online para transfer hizmetlerini destekler. Online ödeme kabul etmek için bir takım ücretler ödemeniz gerekecektir.

Online ödeme hizmetleri sanal bir alışveriş sepeti de gerektirir ki müşterinin hesap ve kargo bilgilerinin yanı sıra bir alışverişin sonunda toplam miktarı, vergileri ve kargo ücretini belirleyebilsin. Bazı online ödeme hizmetleri, sanal alışveriş sepeti hizmetini ücretsiz sunabilmektedir.


Tel : +1 302 310 21 76

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.