Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

+1 302 310 2176

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Delaware Yat Terkin Belgesi Nasıl Alınır?

Terkin Belgesinin Amacı

Delaware yat terkin belgesi, özellikle 6770 sayılı torba Kanun ile Türk bayrağına geçiş işlemleri esnasında istenmektedir. Aynı zamanda, “Deletion letter of registry” olarak da isimlendirilmektedir. Sahibi Türk olup yabancı bayraklı tekneye sahip olan kişilere yürürlüğe girmiş olan yeni kanun ile Türk Bayrağına geçiş istisnası sağlanmıştır. Bu istisna kapsamında kişiler teknelerin kasko bedeli üzerinden % 0 ÖTV ve % 1 KDV oranları ile yatlarına Türk bayrağı çekebileceklerdir. Türk Bayrağına geçmeden önce tekne üzerinde bulunan ülke bayrağından yasal bağların koparılması gerekiyor. Ülkemizde bu istisnadan 5000 adet deniz aracı, tekne ve yatın Türk Bayrağına geçişinden faydalanabileceği tahmin ediliyor.

Terkin Belgesi İçin Yapılması Gerekenler

Bilindiği üzere, yabancı bayraklı teknelerin çoğunluğu ABD’nin Delaware eyaletine kayıtlıdır. Kaydı yaptırmak isteyen birçok Türk vatandaşı öncelikle bu eyalette şirket kurmuşlardır. Şirket kurmalarının ardından sahip oldukları tekneleri bu şirketlerin üzerine varlık olarak kayıt (tescil) etmişlerdir. Bunu anlatmamızın sebebi, kanundan yararlanmak isteyen kişilerin yapması gereken iki işlemdir. Bunlar:

  1. Delaware yat terkin belgesinin alınması
  2. Delaware’daki şirketin yasal kapanışı

Delaware Yat Terkin Belgesi

Delaware yat terkin belgeniz size ulaştığı zamandan itibaren artık tekneniz Delaware’deki şirketiniz üzerine kayıtlı (tescilli) değildir. Delaware’deki şirketinizin kapanış işlemlerini yapabilmeniz için öncelikle teknenizin kaydının silinmesi gerekmektedir.

Delaware’deki Şirketin Kapanışı

Delaware eyaletindeki şirketinizin üzerinde artık herhangi bir varlık bulunmamaktadır. Her yıl şirketiniz için Delaware “Divisions of Corporations”a ödenmesi gereken 300 $’lık bir imtiyaz vergisi bulunduğundan şirketin kapanışının yapılması gerekir. Aksi halde, vergi borcunuz seneler geçtikçe katlanacaktır. Fakat şirketini aktif olarak kullanan kişilerin şirketlerini kapatmalarına tabi gerek yoktur. 2017 yılına yani yeni vergi takvimine giriş yaptığımızdan dolayı şirketinizi kapatmadan önce vergi borcu olup olmadığını kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Not: İşlemlerinizi mesai bitimine kadar vermeniz halinde aynı gün size belgenizi teslim ediyoruz.

Delaware yat terkin işlemleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

————————————–

Tel : +1 302 442 08 12

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlendi

ÖNEMLİ DUYURU! | Detay İçin Lütfen Tıklayınız

Çalışanlarımızın, müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın sağlığı öncelikli endişemizdir. Covid-19 Coronavirus Pandemi sebebiyle, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerilen önlemler ışığında şirketimiz uzaktan çalışma da dahil olmak üzere bir dizi koruyucu politika benimsemiştir.

Tüm müşterilerimizi taleplerini karşılamak için kesintisiz hizmet sunmaya çalıştık. Ancak, ABD hükümeti tarafından alınan kararla, IRS kurumu bazı hizmetlerini geçici olarak yavaşlatmıştır. Böylece, EIN hizmeti geçici olarak yavaşlatılmıştır. Vergi Beyanı hizmeti devam etmektedir. Öte yandan, bu sıkıntılı dönemde, Delaware eyaleti de dahil olmak üzere tüm eyaletler hizmetlerini yavaşlatmıştır.

Bu problemli dönemde siz sevgili müşterilerimize sabrınız ve anlayışınız için teşekkür ederiz.