CANLI

Bugüne kadar +7500 şirket kurulumu. +8500 EIN ve +6800 ITIN teslimi. +5500 gelir vergisi beyanı gerçekleşti. +63 şirket kurulumu devam ediyor.

Otomobil endüstrisinin en ilginç 5 mesleği

İspanyol markası Seat, üretim merkezinde bulunan, otomotiv sektörünün en ilginç 5 mesleğini açıkladı.

Otomotiv üretimi, genellikle otomobil tasarımcıları, mühendisler, üretim hattında çalışan teknisyenler ve işçiler ile bağdaştırılır. Ancak bir otomobilin üretim süreci, fazlasıyla el işçiliği, hassasiyet isteyen ve uzun eğitim süreçleri sonunda elde edilen yetenekler isteyen ilginç meslekleri de barındırıyor. Her biri belki de konusunda dünyada tek olan, zor şartlarda çalışan bu meslek erbablarının tek amacı son kullanıcıyla buluşan otomobillerin, tüm yol, iklim ve kullanım şartlarında beklenen verimi göstermesi. Kullanıcılara keyifli ve konforlu bir sürüş sunması. İspanyol markası Seat’ın, Barselona’da bulunan Martorell Üretim Merkezi’nde bulunan, otomotiv sektörünün en ilginç 5 mesleği şöyle sıralandı;

Kil heykeltraş

Otomobil heykeltıraşları, gerçek bir otomobille aynı ağırlık ve ebatta olan, kilden araçlar üretir. 2 bin 500 kilogram kilinyaklaşık 10 bin saate varan sabırlı bir çalışma sonucu şekillendirilmesiyle ortaya çıkan tek parça kilden kalıp, tasarım son halini almadan önce otomobilin siluetini ortaya çıkarır.

Otomobil terzisi

Aracın döşeme desenlerini elleriyle diker; her otomobilin kişiliğini en iyi yansıtan kumaş, deri ve renk kombinasyonunu oluşturur. Bu uzman terziler, bir aracın tüm döşemesi için 30 metreden uzun dikişler yapmalıdır ve ürünler, iki yıl öncesinden elle hazırlanır.

Koltuk testcisi

Bu meslekte amaç, ideal koltuğu oluşturabilmektir. Testçiler ve ekipleri, her koltuk tipini 20 bine varan katlanmatestinden geçirir. Çalışmanın kapsamı çok geniştir: Farklı vücut tiplerine ve dış koşullara uyum sağlayacak doğru süngeri, kumaşı, yapıyı veya dikişi bulmaları gerekir. Ayrıca koltuk başlarının olası boyun yaralanmalarını önleyecek şekilde tasarlanmasını sağlarlar.

Otomobil somelye

İşlerinde kullandıkları en önemli araç, burunlarıdır. Nihai hedefleri, “yeni araç kokusudur”. Kimyacılardan oluşan bu ekip, her yıl gerçekleştirdikleri 400’ü aşkın koku testinde araçları 60oC sıcaklıklara tabi tutar. Bu mesleğin ayrıca bazı ilginç gereksinimleri vardır: Örneğin, otomobil somelyeleri, testlerin sonuçlarına etki edebileceği için sigara içemez veya parfüm kullanamaz.

Test pilotu

Martorell Üretim Merkezi’nde görevli test pilotları ekibi bir yılda ortalama 2 milyon kilometre otomobil kullanıyor. Bu profesyoneller, üretim hattından çıkan araçların performansını detaylı olarak inceliyor; araçları rahatsız edici sesler çıkarmadığından emin olmak için parke taşlı ve engebeli zeminler dahil olmak üzere altı farklı zeminde çeşitli hızlarda test ediyor. Bu işlemler sırasında, kornaları, farları ve frenleri de test ederek bunların doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ediyor.

Kaynak: https://www.iha.com.tr/haber-otomobil-endustrisinin-en-ilginc-5-meslegi-651757/

İlginizi Çekebilir

Sorularınızı sormak için mükemmel bir fırsat! Şimdi 15 dakikalık ücretsiz bir görüşme planlayın.