+90 850 304 7002

Sosyal Medyada Biz}

Amerika’daki Vergi Çeşitleri

Amerika’daki Vergi Çeşitleri

Amerika’daki Vergi Çeşitleri

Açıkça söylemek gerekirse Amerika’daki vergi çeşitleri başlangıçta size çok karmaşık gelebilir. Vergi Sistemin temellerini anlamak, özellikle karşılaşacağınız farklı vergi türlerini iyi özümsemek, size finansal planlama açısından kazanç sağlayabilir.

Amerika’da vergiler tümü aynı ödeme takvimine sahip değildir. Eğer maaşlı çalışıyorsanız bunların bazıları maaş çekinizden düşülür. Genel olarak maaşınızdan kesilen vergi üç ana başlıkta toplanmaktadır: federal gelir vergisi (federal income tax) , Sosyal Güvenlik Kurumu vergileri (payroll,Sosyal Güvenlik ve Medicare) ve eyalet gelir vergisi (State income Tax).

Diğer vergiler ise, kasada işlem gördüğünüz esnada yani bir ürün aldığınız yada sattığınız sırada alınmaktadır. Eyalet ve Yerel Yönetimler ayrı mal ve hizmet satışı üzerinden vergi toplamaktadır. Benzer şekilde hükümetler, benzin ve sigara dahil olmak üzere  belirli öğeleriden (excise tax) tüketim vergileri almaktadır.

Yönetimler topladıkları vergi türü açısından farklılık gösterebilmektedir. Gelir vergisi, yıllık vergi gelirinin üzerinden % 40 ile federal hükümetin en büyük gelir kaynağı olarak hizmet vermektedir. Congressional Budget Office’ten gelen bilgilere göre, Devlet gelir idaresi (IRS – Internal Reveneu Services) Birleşik devletlerinin vergi gelirinin devamı için bu gelirin çoğunluğunu oluşturan gelir vergisinin yanı sıra sosyal sigorta vergilerini toplamaya devam etmelidir.

Eyaletler açısından vergi

Eyalet düzeyinde, durum biraz daha karıştırılır. Farklı eyaletler, sağladıkları çeşitli hizmetler için sahip oldukları parayı toplamak için farklı vergi yapıları kullanırlar. Bazı eyaletler gelir olarak eyalet gelir vergisi üzerine ağırlık verirken, diğerleri öncelikli olarak ürün satışları ve mülkler üzerinden sağladıkları vergilere bağlıdır. Florida ve Texas dahil birkaç eyalette kişisel gelir vergisi (Personel income tax) alınmamaktadır. Diğerleri ıse Federal hükümetin vergi uygulamasına benzer vergi düzenlemelerine benzerdir. Bu uygulamalar farklı vergi kodları ile tabi olan mükelleflere devlet gelir idaresine göre daha düşük oranlarda sunulur.

Amerika’da şehirlerde, ve diğer ufak yerel bölgelerde de yönetimler bütçe sağlayabilmek için vergi uygulamaktadırlar. Yerel yönetimler okul, karakol, İtfaiye ve park gibi hizmetlerin giderlerini karşılamak amacıyla emlak vergisi toplamasının yanında ek olarak satış üzerinden uyguladığı vergilerde bulunmaktadır.

Kişileri tüm vergiler için mükellef sayılmazlar. Herkesin içinde bulunduğu duruma ve yaşam biçimine göre ödeyecekleri vergi türleri farklılık gösterir. Federal konut vergisi (Federal Estate Tax),  karmaşık görünmesinin yanında sadece ölüm sonrası ve konutun değerinin 5.34 milyon dolar veya üzerinde olduğu durumlarda uygulanmaktadır. Ayrıca, kişiler sigara ve alkol kullanmayıp, kumar oynamamaları durumunda bunlar ile birlikte ödemek zorunda olunan tüketim vergisi’nden (excise tax) doğal olarak muaf olurlar. Ancak, cep telefonu hizmetleri, otel konaklamaları, ve benzin alımlarında alınan bazı tüketim vergilerinden kaçınmak için zor olabilir.

Amerika’daki vergi çeşitleri

7 Maddede Amerika’daki Vergi Çeşitleri

1. Gelir vergileri (Income Taxes)

Gelir vergileri federal, eyalet ve yerel düzeyde uygulanmaktadır. Federal düzeyde alınan vergi, gelirin miktarı,medeni durum vs. bir çok faktöre göre değişiklik gösterir. Amerika’da vergi sistemi 7 ana başlıkta toplanmaktadır. Her yeni bir vergi kodu (Bracket) için kazanılan doların, ait olduğu vergi sınıfına ait yüzdesi üzerinden vergisi alınır. Aynı zamanda birçok vergi kredisi vardır. Bunlardan biri, kazanılan Gelir Vergi Kredisi (Earned Income Tax Credit), düşük ve orta gelirliler için vergi kredisi sağlar.

Devlet gelir vergisi yapısı ciddi miktarda değişebilir. Aralarında Florida’nın da bulunduğu bazı eyaletler, Mükelleflerine gelir vergisi uygulamamaktadır. Birçok eyalet gelirine göre farklı vergi oranları uygularken, birkaç eyalet tek bir gelir vergi oranı uygular

2. Satış vergileri (Sales Taxes)

Satış vergileri satın alınan mal ve hizmetler üzerinden alınan vergilerdir. Bunlar genellikle ödenen fiyatın belirli bir yüzdesi üzerinden hesaplanmaktadır. Satış vergileri eyalet bazında değişiklik gösterdiği gibi bazen yerel yönetimler bazında da değişebilmektedir. Bazı eyaletlerde, eyalet veya yerel düzeyinde hiçbir satış vergisi uygulanmamaktadır. Diğer devletler ve Yerel Yönetimler yüksek miktar vergi tahsil edebilirler. Örneğin, Vergi Vakfına göre Tennessee’de tüketicilere eyalet ve yerel vergiler birlikte uygulandığında % 9.44’e kadar satış vergisi uygulanmaktadır. 12 eyalette, satış vergileri% 8 daha yüksektir.

Satış vergileri, yüksek gelirli vatandaşlara kıyasla, düşük geliri olanlar açısından kazançlarının büyük bölümü ödeyeceği vergilere harcandığından birikime geçmelerini engellediğine inanılır.

3. Tüketim vergileri (Excise Taxes)

Tüketim vergileri bazı özel ürünlere uygulanmasının haricinde satış vergisine oldukça benzemektedir. Eyaletler özellikle benzin, sigara ve alkol gibi ürünlere özel tüketim vergisi almaktadır. Tüketim vergileri “kötü alışkanlık ürünleri” olarak tabir edilebilecek ürünlerden alınmaktadır. Bu vergilerin alınması kişileri kötü alışkanlıklarından caydırmanın yanı sıra bu ürünleri tercih etmemelerine yardımcı olmaktır. Fedaral hükümet ayrıca benzinden galon başına 18.4 cent, mazottan galon başına 24.4 cent ve atık evsel atık giderler için % 10 vergi uygulamaktadır.

Tüketim vergileri genelde ürünün fiyatına dahil edilerek satışa sunulmuştur. Birçok durumda bir satış vergisi tüketim vergisi üstünden ödenir.

4. Bordro vergileri (Payroll Taxes)

Hem çalışanlar hem de işverenler, iki bordro vergisinden biri olan Sosyal Güvenlik vergisini ödemek zorundadır. Sosyal Güvenlik vergisi için, çalışanlar maaşlarının % 6.2’sini öderken, işverenlerinki toplam katının % 12.4’üne denk gelmektedir. 2013 yılında vergiye tabi maksimum kazanç 117.000 dolardı. 2011 ve 2012’de, insanları daha fazla harcama ve ABD ekonomisine katkılarını teşvik etmek amacıyla tasarlanan bordro vergisi tatilinin bir parçası olarak çalışanların katkıda bulunmak zoruda oldukları miktar belirli bir süre % 4,2 geriledi.

Sağlık Sigortası (Medicare) için de benzer bir vergi bulunuyor. Programı finanse etmek için hem çalışanlar hem de işverenler, ücretlerin % 1,45’unu veya toplamda % 2,9 katkıda bulunmakla yükümlüdür. Sosyal Güvenlik’ten farklı olarak, vergiye tabi maksimum gelirin yakalanması gibi bir durum yoktur. Nitekim, geçtiğimiz yıldan bu yana, 200.000 dolardan fazla kazanan çalışanlar 200.000 dolardan sonra % 0,9 oran ile programa katkıda bulunmak zorunda kaldılar.

5. Mülk vergileri

Mülk vergileri genellikle yerel hizmetleri finanse etmek için uygulanır. Vergi Vakfı’a göre, bu vergiler mülkün piyasa değerine dayanıyor ve çoğunlukla gayrimenkul değeri üzerinden veriliyor ancak araba gibi diğer mülklere de uygulanabilmektedir. Birçok durumda, bu vergilerden muaf olunabilmektedir. Ancak, IRS’ye göre gayrimenkul vergileri sadece Kamu hizmetlerini teşvik etmek için kullanılıyorsa vergiden düşülebilir ancak “mülkiyet değerini artıran yerel kazançlar ve iyileştirmeler” için kullanılıyorsa vergiden düşülemez. Birçok ev sahibi, ipotek faiz indirimi için yeterlilik koşullarını sağlamaktadır.

6. Emlak Vergisi

IRS emlak vergisini “ölümünüzde mülk edinme hakkı kullanılacağında verilen bir vergi” olarak tanımlıyor. O yüzden bizim ülkemizdeki emlak vergisiyle karıştırılmamalıdır. Açıklamadan da anlaşılacağı üzere ölümden sonra söz konusu olan bir vergi türü olarak ortaya çıkmaktadır. Bazı eyaletler tarafından ölüm için bir ceza olarak görülen emlak vergisinin durumu tartışmalıdır. nakit, menkul kıymetler, sigorta, gayrimenkul ve iş dünyasının çıkarları konutun bir parçası olarak düşünülerin parçalarıdır. Fakat bireyler için sadece değeri 5.34 milyon doları aşan konutlar federal hükümet tarafından vergiye tabidir. Bu nedenle, çoğu Amerikalı, federal emlak vergisinden muaftır. Federal düzeyde tahsil edilen en yüksek emlak vergisi oranı % 40’tır.

Gayrimenkul vergileri de genellikle eyalet düzeyinde vergilendirilir.  Genellikle eyaletler düşük oranda vergiler uygularken, aynı zamanda federal hükümetin uyguladığı 5.34 milyon dolarlık kesintiden daha düşük muafiyetleri vardır.  Bazı eyaletlerin miras vergisi vardır, miras vergisinde ödenen oran ölen kişiyle olan ilişkiye bağlıdır.

7. Hediye vergileri

Hediye vergisi emlak vergisine benzer; zenginlik aktarımı için bir vergi olarak nitelendirilebilir. Aradaki önemli bir fark, hediye vergileri iki yaşayan insanı kapsar. Federal hükümet yine emlak vergisi için verilenden çok daha düşük muafiyet düzeyine sahiptir. 14.000 doların üzerinde olan tüm hediyeler vergiye tabidir ve alıcı tarafından ödenmesi gerekir. En yüksek hediye vergi oranı, vergiye tabi hediye tutarının% 40’idir. Bu vergi sadece nakitte uygulanmaz, aynı zamanda şirket hisse senetleri veya araba gibi hediyeler için de geçerlidir. Geçen yıl, Minnesota kendi hediye vergisini uygulayan ikinci devlet oldu ve bunu Connecticut izledi.

Amerika’da şirket kurmak için
lütfen bizimle iletişime geçiniz.
————————————–
E-posta : fatih@enterprises.social
Telefon : +90 555 712 06 58 (Türkiye)
Telefon : +1 302 526 48 00 (Amerika)

03 Nisan 2017

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN