Pzt-Cmt: 09:00 - 19:00

info@amerikadasirket.com

Türkçe Destek

Muhasebe & Vergi

(US) +1 302 310 2176

(TR) +90 850 304 7002

112 Capitol Trail,Suite A Newark, DE 19711

Amerika'da Şirket Kurmak İçin Gereken Belgeler

Bir şirketin kuruluşunu takiben, yapılacak ilk şeylerden biri, muhtemelen Amerikan federal vergi idaresinden (IRS) bir federal vergi kimliği almaktır. EIN (İşveren Kimlik Numarası) olarak da bilinen, şirketinizin federal vergi numarasıdır. EIN, ABD’de faaliyet gösteren her işletmeye tanımlama ve vergi amacıyla atanan benzersiz, dokuz basamaklı bir sayıdır.

Bir bakıma EIN, bir işletmenin Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) gibi bir kimlik numarasıdır ve bu numara tüzel kişiliği bireylerden ayrı tutar. Bu numara ayrıca çalışan işe aldığınızda, bir maaş bordrosu oluşturduğunuzda, özel lisanslar ve yerel izinler aldığınızda, bir banka hesabı açtığınızda vb. özellikle yararlıdır.

Kural olarak, her Corporation veya LLC (tek üyeli bir LLC dışında) bir EIN’ye sahip olmalıdır. Ancak tüm işletmelerin bir İşveren Kimlik Numarasına sahip olması gerekmez. Sahiplerinden hukuki anlamda ayrı olmayan işletmelerin bir İşveren Kimlik Numarasına ihtiyacı yoktur. Başvurmadan önce, işletmeniz için bir vergi numarasına ihtiyacınız olup olmadığından emin olmalısınız.

Vergi kanunundaki son değişiklikler ile, bazı işletmelerin vergi indirimlerinden yararlanmasına izin verildi. Bu değişiklikler:

  • Gelir yıllık 157.500 ABD dolarının altındaysa brüt gelirden % 20 düşme
  • İlk yılda amortismana tabi bir kalemin değerinin% 30’unu düşürmek
  • Faydalanıcılara ticari ve finansal mirasın vergiden muaf olarak geçirilmesi
  • 2014 yılına kadar kaçırılan kesintilerin talep edilmesi

Bu vergi indirimlerine hak kazanmak için işletmelerin ve şirketlerin önce bir İşveren Kimlik Numarası (EIN) sahip olması gerekir.